معرفی iLO یا تکنولوژی کنترل سرورهای HP

iLO چیست؟

حتما تا حالا درباره این سخت افزار و تکنولوژی خاص که مخصوص کنترل سرورهای HP یا اچ پی میباشد، شنیده ایم و ممکن است این تکنولوژی برای ما آشنا بنظر برسد. قبل از اینکه به طور اختصاصی به معرفی iLO بپردازیم، کمی با سرور HP و کاربردهای آن آشنا می شویم. سرور HP یک محصول پرفروش و پرطرفدار شرکت HP میباشد که این سرور امکان توانایی مدیریت و نظارت و ذخیره سازی اطلاعات را برای ما فراهم می سازد و بسیار مناسب محیط¬های کاری و انواع سازمان¬ها می باشد. این سرور دارای انواع مختلفی است که شامل HP ProLiant BL یا سرورهای Blade، HP ProLiant DL( مخصوص استفاده درون رک بوده و بسیار انعطاف پذیر و مدیریت پذیر می باشد)، HP ProLiant ML( مخصوص سازمان ها و دفاتری که شعبه های مختلفی دارند) و همچنین سرور HP ProLiant SL( مخصوص استفاده در محیطی با مقیاس بزرگتر) می باشد.

تکنولوژی کنترل سرورهای HP

iLO یا تکنولوژی کنترل سرورهای HPچیست؟

Integrated Lights-Out یا همان iLO یک فناوری و تکنولوژی جاسازی شده در سرورهای HP بوده و پایه و اساس اصلی اطلاعات این سرورها را تشکیل می دهد. این فناوری ترکیبی از iLO ASIC یعنی دارای سیستم برد و سیستم عامل قدرتمند ASIC می باشد. این تکنولوژی بسیار برای عملیاتی کردن و راه اندازی سرور مهم بوده و به عبارتی این فناوری برای کنترل سرورهای HP بسیار با اهمیت و ضروری می باشد. این قابلیت بدون هیچ هزینه اضافی در سرور وجود دارد و همچنین نیازی به نصب آن وجود ندارد و خود دارای تنظیمات لازم است. این فناوری دارای پورت خارجی به نام RJ – 45 است که این پورت در کنار سایر پورت ها، امکان کنترل و مدیریت از راه دور سیستم را فراهم می سازد. Integrated Lights-Out یا iLO قابلیت این را دارد که با استفاده همزمان از ابزار ROM-Based Setup Utility یا RBSU فعال شود و مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین به رفع مشکلات نظارت و مدیریت از راه دور بپردازد و می تواند با این قابلیت راحتی و آسایش مدیران کسب و کار و شرکت ها را به دنبال داشته باشد. سرویس دهی و عملیات iLO از سیستم عامل سرور کاملا مجزا می-باشد و همچنین این تکنولوژی می تواند با استفاده و بکارگیری یک آدرس IP این امکان را فراهم کند تا کنترل سرورهای HP به راحتی انجام گیرد و همچنین قابلیت و توانایی دسترسی به BIOS و مدیریت پاور سرور یعنی خاموش و روشن کردن سرور از راه دور را به راحتی فراهم می سازد. iLO چیست؟

ویژگی ها و امکانات iLO چیست؟

امکان روشن و خاموش کردن سرور یا Restart کردن سرور را از راه دور فراهم می سازد. Support و پشتیبانی از مدیران کلیدی Gemalto SafeNet و SafeNet AT (مرتبط با رمزگذاری های امنیتی) وجود قابلیت NIC مجازی که امکان دسترسی ایمن iLO را از طریق سیستم عامل فراهم می کند. در این تکنولوژی کنترل سرورهای HP، تنظیمات LDAP/Directory را از طریق Redfish انجام می دهد و قابل تنظیم است. Firmware Downgrade Policy: زمان رسیدگی به تنزل سیستم عامل را مشخص می کند. به عبارتی از طریق iLO می توان سرور را بروز رسانی نمود. نه تنها سیستم عامل بلکه Patch ها، Firmware ها و آنتی ویروس ها نیز از طریق Virtual Media وVirtual Folder ها بروز رسانی می شوند. توانایی ویرایش و تعمیر و نگه داری ویندوز (Windows Maintenance) در بخش نرم افزار و سیستم عامل امکان پذیر می باشد. فعال و غیر فعال کردن ویدئو همپوشانی که خلاصه  ای از سلامت سرور را به نمایش می گذارد. قابلیت پیکربندی از طریق iLO و قفل پیکربندی ها با استفاده از رمز عبور BIOS Security Dashboard یا داشبورد امنیتی: وضعیت کلی امنیت سیستم را به نمایش می گذارد و همچنین پیکربندی سیستم را در حالت امنیتی قرار می دهد و پیکربندی سرور را را در زمان جابه جایی قفل می-کند. Workload Performance Advisor یا مشاور کارایی حجم کار: توصیه هایی را در ارتباط با تنظیم سرور جهت بهبود کارایی سرور ارائه می دهد. این فناوری امکان کنترل مصرف انرژی را فراهم می کند و به عبارتی با کنترل حرارت موجب افزایش بهره وری سرور می شود. این تکنولوژی همچنین می تواند عمل مانیتورینگ سرور (عملی برای مشاهده وضعیت یک سیستم یا نظارت بر عملکرد یک سیستم می باشد) بدون توجه به وضعیت سیستم عامل، امکان پذیر نماید. iLO امکان دسترسی به Log ها و Event های سیستم و مدیریت آنها را فراهم می سازد. از طریق این تکنولوژی می توان تمامی گزارش ها و رخدادهای سخت افزار سرور را مشاهده و مرور کرد. فناوری و تکنولوژی iLO به عنوان بنیاد اصلی هوش سرورهای HPE به حساب می آید و کنترل سرورهای HP و همچنین افزایش سطح کارایی مدیریت سرور را به دنبال دارد. شرکت اچ پی همواره برای نسل های مختلف سرورهای ProLiant نسخه های متفاوتی از iLO ASIC ارائه می دهد که هر کدام پیشرفته تر از دیگری بوده و ویژگی¬های متفاوتی دارند. جدیدترین نسخه ارائه شده از iLO، iLO 5 می باشد. wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *