تفاوت گلد و پلاتینیوم در پاور های سرور

تفاوت گلد و پلاتینیوم در پاور های سرور

میزان بهره‌وری یا بازدهی پاور سرور که با نام انگلیسیEfficiency نیز شناخته می‌شود، یکی از عوامل مهم در پاورهای سرور hp است. در واقع درصد نهایی بازدهی در هر پاور سرور مشخص می‌کند که چند درصد از توان مصرفی پس از قرار گرفتن در بار یا اصطلاحاً Load در دسترس خواهد بود؟ زیرا تمام پاورها بخشی از توان مصرفی را به‌عنوان گرما هدر می‌دهند و میزان هدردهی در هر پاور به کیفیت قطعات آن بسیار بستگی دارد. همچنین بازدهی پاور مشخص می‌سازد که قدرت تبدیل AC ورودی به توان DC خروجی چقدر است؟

استاندارد PLUS 80 در انتخاب پاور سرور

به‌دلیل این‌که تا به‌امروز هیچ پاور سروری به‌طور 100درصد بازدهی نداشته است، مبنا بازدهی پاور براساس عدد 80 در نظر گرفته می‌شود که به‌نام استاندارد PLUS 80 معروف است. این استاندارد مشخص می‎‌کند که هر پاور سرور حداقل 80 درصد بازدهی دارد و کمتر از این عدد استاندارد PLUS 80 را دریافت نخواهد کرد. به‌همین خاطر این استاندارد دارای رده‌بندی است که براساس رنگ مشخص می‌شود و عبارتند از Gold، Silver،Bronze، Bronze و Platinum.

تفکیک رنگی در این استاندارد براساس عملکرد پاور در بارهای متفاوت و بازده آن در فشار کاری در نظر گرفته می‌شود.

 

تفاوت گلد و پلاتینیوم در پاور های سرور

جدول بازدهی پاور سرور براساس رنگ‌بندی و استاندارد PLUS 80

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید پاور سرور برنز دارای کمترین بازدهی و پاور سرور تیتانیوم دارای بالاترین بازدهی در تمام بارها است.

پاور سرور Platinum دارای بالاترین بازدهی یعنی 96 درصد است. در نتیجه با استفاده از این منبع تغذیه هزینه‌های مصرفی مانند برق و اتلاف انرژی به‌حداقل‌ترین میزان کاهش می‌یابد. این درحالی است که پاور سرور Gold دارای 92 درصد بازدهی دارد.
عمدتاً پاور سرور گلد مجهز به تکنولوژی Low Halogen و توان 500، 800 و 1600 وات است که برای نسل 10 سرور پرولیانت استفاده می‌شود. اما معمولاً پاور سرور Gold دارای توان 460، 750 و 1200 ولت است و بیشتر برای سرورهای پرولیانت نسل G6 و G7 کاربرد دارند.
پاور سرور پلاتینیوم از نظر فنی بالاترین کیفیت را دارد اما پاور سرور گلد از نظر اقتصادی مناسب است.
اگرچه سروصدای پاور سرور به فن داخلی بستگی دارد اما پاور سرور گلد به دلیل داشتن پاور کوچک‌تر سروصدای کمتری دارد.
در بین مدل‌های پاور سرور مدل پلاتینیوم گران‌تر از گلد است، زیرا سطح بهره‌وری و کیفیت این مدل (Platinum) نسبت به دیگر پاورهای سرور بالاتر است.

پاور سرور Platinum نسبت به Gold کارآمدتر، گرمای داخلی کمتری تولید می‌کند و البته مصرف انرژی آن نیز کمتر است. (مقدار گرما تولید شده بسیار مهم است، زیرا بر عملکرد پاور و طول عمر تمام قطعات داخلی تأثیر می‌گذارد.

نتیجه‌گیری

با توجه به تفاوت‌های ذکر شده، قصد ما این نیست که بگوییم پاور سرور Platinum نسبت به Gold باکفایت‌تر و ثمربخش‌تر است، بلکه این تفاوت‌ها نشان می‌دهد که پاور سرور پلاتینیوم از کیفیت بالاتری برخوردار است زیرا علاوه بر این‌که در مصرف برق بسیار صرفه‌جویی می‌کند به‌دلیل تولید بار حرارتی کم‌تر، فعالیت برای سیستم خنک‌کننده را نیز آسان‌تر می‌سازد. این در حالی است که برای خرید پاور سرور باید میزان بازدهی، توان پاور و همچنین بودجه‌ی خرید آن را نیز در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *